Tibet Park

Nachádzate sa tu

Tibetský park mieru a harmónie

TibetPark-logo.jpgŽijeme v dobe, kedy sa stalo veľmi moderným hovoriť o vnútornom mieri, pokoji a harmónii. Na istej úrovni cítime, že všetko beží akosi rýchlo, a my sa neustále vzďaľujeme svojim vlastným energiám. Ako keď nás unáša voda, snažíme sa zachytiť niečoho, čo nám dá šancu na záchranu. Na sociálnych sieťach zdieľame inšpirujúce myšlienky J. S. Dalajlámu, no nedokážeme sa ich udržať, prúd každodenných starostí a povinností nás unáša stále ďalej. Nenachádzame priestor, kde by sme si mohli odpočinúť, nenachádzame nikoho, kto by nám povedal, prečo vlastne utekáme. Cítime, že to nie je dobré, no zastaviť sa nevieme.

Meditačné centrum Džonang Taši Čöling so sídlom v Andovciach sa už pätnásť rokov snaží vytvárať priestor, aby ľudia mohli znovunadobudnúť stratený vnútorný pokoj. Inšpirovaní východnou filozofiou sme si vedomí, že pokoj a šťastie závisí predovšetkým od nášho vnútorného postoja. Študujúc poznatky tibetskej psychológie vieme, že naše myšlienky uháňajú neprirodzenou rýchlosťou a vytvárajú v nás silné pocity nepokoja. Tieto znalosti nám dávajú možnosť pomôcť, snažíme sa preto vytvárať jednotlivcom priestor, aby so sebou vedeli pracovať. Učíme ľudí meditácii, základom východných filozofií (aplikovaných do života modernej spoločnosti), organizujeme aktivity s cieľom pomáhať všetkým bez rozdielu.

Doba však za pätnásť rokov pokročila a napriek enormnej snahe sa zdá, že denne nás o rady v živote žiada čoraz viac ľudí. Priestorové ani technické možnosti nášho centra už neumožňujú uspokojiť tento „dopyt“. Ideu pomoci všetkým cítiacim bytostiam však máme na zreteli neustále, a preto sme sa pustili do realizácie unikátneho projektu. Snažíme sa na Slovensku vybudovať Tibetský park mieru a harmónie.

 

Prečo tibetský?

Pretože nás inšpirujú práve Tibeťania – svojou kultúrou a predovšetkým svojou životnou filozofiou. Stratili svoj domov, často aj svojich blízkych, no pri stretnutí s nimi zisťujeme, že sú snáď najšťastnejšími ľuďmi na svete. Vysokí tibetskí lámovia ako náš hlavný učiteľ Khenzur Rinpoče či J. S. Dalajláma nás zas inšpirujú svojou nezlomnou vôľou pomôcť všetkým cítiacim bytostiam bez rozdielu, aby v živote dosiahli skutočné šťastie.

obety01.jpg

Podporný dopis

 

Odporúčací dopis nám zaslal hlavný držiteľ línie Džonang a zároveň hlavný učiteľ nášho meditačného centra Kensur Čöťi Nangwa Rinpoče.

English

Support Letter.jpg

v Slovenčine

Support Letter_svk.jpg

Stúpa a záhrada

Tibetský park mieru a harmónie by mal byť priestorom, v ktorom jednotlivec pocíti vnútorný pokoj hneď ako doňho po prvý krát vkročí. Inšpirujúce prostredie má vytvoriť záhrada s množstvom rôznych drevín, kríkov a kvetín usporiadaných v duchu poznatkov o prúdení energie. Práve príroda dokáže naplniť človeka pozitívnou energiou, bolo by chybou nevyužiť ju pri snahe pomôcť ľuďom nájsť vnútorný pokoj.

Súčasťou areálu by mala byť 13 metrov vysoká stúpa. Inšpirovali sme sa opäť východnými krajinami (Tibet, India, Nepál), kde sú takýchto objektov stovky. Stúpa je symbolom osvietenej mysle – mysle preplnenej pokojom, harmóniou a šťastím. Okrem toho je akýmsi „žiaričom“ pozitívnej energie do okolia. Vyžarovanie zabezpečuje jednak jej špecifická architektúra, a jednak do stúpy vložené relikvie veľkých majstrov, ktorí počas svojho života naplno zrealizovali energie lásky a súcitu.

Meditačné centrum

Džonang Taši Čöling - meditačná halaAni najsilnejšie pozitívne energie vyžarované prírodou či rôznymi objektmi nepomôžu jednotlivcovi zrealizovať vnútorný pokoj, pokiaľ nebude vedieť, ako na to. Neodmysliteľnou súčasťou Tibetského parku mieru a harmónie je preto meditačné centrum. V jeho priestoroch bude prebiehať výučba s cieľom dať ľuďom možnosť nahliadnuť do filozoficko-psychologického základu učení o šťastnom živote. Bude sa tak diať pod vedením domáceho učiteľa, lámu Tibora Geljena, no už dnes máme prísľub, že prednášať prídu aj veľkí tibetskí majstri predovšetkým línie džonang ako Khenzur Rinpoče, Kentrul, Rinpoče ako aj súčasný opát kláštora džonang v Indii. Aby sme však z ich učení dokázali čokoľvek vyťažiť, zároveň je potrebné zdokonaľovať sa v meditačných cvičeniach. Sú nástrojom na upokojenie, stíšenie mysle, pri dlhodobom tréningu nás vedú k postupnému prepojeniu s našou základnou prirodzenou podstatou, ktorou nie je nič iné ako hlboká láska a súcit, múdrosť a neotrasiteľná vnútorná sila. Pravidelné meditačné sedenia pre verejnosť aj pre pokročilejších praktikujúcich sa budú odohrávať práve v priestoroch meditačného centra.

Meditačné ústrania

Na začiatku cesty za šťastným životom nám snáď stačí stíšiť si myseľ a priblížiť sa k vlastným vnútorným energiám. Postupne v nás však môže vzrásť túžba po hlbšom spoznaní seba samých – túžba v meditácii zistiť ako funguje naša myseľ, a najmä túžba spojiť sa so svojimi prirodzenými základnými kvalitami. Toto už vyžaduje dlhšie cvičenia mysle v nerušenom prostredí. Na východe sú známe ako meditačné ústrania. Ústrania rôznej dĺžky (od víkendových až po niekoľko mesačné) bude možné absolvovať v špeciálnych budovách navrhnutých tak, aby dokázali splniť všetky životné potreby jednotlivca bez nutnosti kamkoľvek odchádzať. Budú teda vybavené izbami, kuchyňou, jedálňou, kúpeľňou, toaletou a samozrejme meditačnou sálou. Záujemcovia o meditačné ústranie teda budú môcť celú svoju energiu vložiť výhradne do meditačných cvičení a práce so samým sebou.

Čajovňa

Veľmi dobre vieme, že projekt môže byť akokoľvek úžasný, ak má však naozaj plniť svoje poslanie, musí byť schopný sa po svojom vzniku uživiť. Spolu so snahou o pritiahnutie širokej verejnosti (teda aj ľudí, ktorí sa nezaujímajú o učenia či meditačné praxe, len si chcú odpočinúť v príjemnom prostredí) sa nám otvára možnosť ako centrum môže ekonomicky prosperovať. Už dnes preto budujeme čajovňu, ktorá návštevníkom ponúkne výber z množstva kvalitných čajov a káv. Zároveň pracujeme na tom, aby bolo možné návštevníkom ponúknuť aj možnosť zakúpenia stravy, čo by malo ešte viac zvýšiť ich komfort v priestoroch parku. V obchodíku zase návštevník nájde široký sortiment tovaru – od kníh, cez hudobné cd-čka, vonné tyčinky, až po oblečenie. Zvláštnosťou je, že sa tu budú predávať aj predmety určené k duchovným praxiam východného typu – teda mály, zvončeky, bubny a podobne. Ktorýkoľvek záujemca o praktizovanie tradicionálneho smeru tak bude mať možnosť zakúpiť si predmety priamo v predajni, a nebude kvôli tomu musieť vycestovať do Indie či Nepálu.1.png

Výstavba už začala

Výstavba Tibetského parku mieru a harmónie sa začala v Nových Zámkoch v roku 2014. Ide teda o už rozbehnutý projekt. Keďže pôvodný kúpený objekt nebol vo vyhovujúcom stave, začalo sa s prebudovaním priestorov meditačného centra, opravou strechy a kancelárie, úpravou prednej záhrady, opravou vstupnej brány atď. Ide teda o živý projekt, na ktorom sa pracuje každý deň. Pochopiteľne vybudovanie tak unikátneho parku si žiada veľkú investíciu, preto sa aktívne snažíme osloviť väčších aj menších sponzorov, ktorým nie je ľahostajná kvalita života iných bytostí. V prípade, že máte záujem podporiť náš projekt a tým pomôcť nájsť ľuďom vnútorný pokoj a harmóniu, určite nás neváhajte kontaktovať.

 

   

Ak Vás náš projekt oslovil a radi by ste priložili ruku k dielu, vaša pomoc v akejkoľvek forme je vítaná a ďakujeme všetkým, ktorí prispeli alebo pomohli svojou prítomnosťou pri výstavbe osobne!